Bulut SOA’yı Öldürebilir Mi?

İş bilişim dünyasının birbirini izleyen akımlarla beslendiği ve yaşamını sürdürdüğü bilinen bir gerçek. Bir başka bilinen gerçek de bir sonraki akımın zaman zaman kendinden önce gelenleri tehdit etmesi.

SOA vs Bulut - İyi Olan Kazansın
SOA vs Bulut - İyi Olan Kazansın

Bunun bir örneğini SOA ve ERP arasında yaşandığını görmüştük. Buradaki görüşe göre SOA ve onun çiçeklendirdiği yeni akımlar ERP’ye olan bağımlılığı ve firmaların ERP’yi kendine değil kendini ERP’ye uydurma zorunluluğunu ortadan kaldıracaktı. Tabiki bu görüşün haklılığının ortaya çıkması uzun bir zamanın meselesi.

Benzer bir durum da yeni favori akımımız Bulut Bilişimi (a.k.a. Cloud Computing) ve SOA arasında yaşanıyor. Burada Bulut’un SOA üzerindeki tehditini besleyen önemli bir unsur da son zamanın popüler SOA Öldü Mü? tartışması. Anne Thomas Mane‘in blog’unda ortaya attığı bu sav hazırda bekleyen bir çok kişiyi uyandırmış ve bu sav büyük çaplı bir tartışmaya dönüşmüştü. Bana göre bu tartışmaya en güzel cevabı Eric Roch verdi: “SOA hayatta ve iyi durumda, sadece insanlar artık SOA konuşmakla değil, SOA’yı gerçekleştirmekle meşgul”

Gerçekten de SOA Öldü Mü? sorusunu tüm gününü servislerle boğuşarak geçirenlere sormak gerek, tabi kızgın suratlara da hazırlıklı olarak… Bugün Türkiye’de benim sayabileceğim bazı büyük bankalar, sigorta şirketleri, operatörler vs kendi servis çatılarını hayata geçirmek ve işletmekle meşgul; kısacası SOA ölmek için biraz geç kaldı.

Tekrar başlığımıza dönersek, peki SOA’yı Bulut Bilişim Öldürebilir Mi?… Bunun cevabını doğru vermek için öncelikle iki kavramın farklılıklarını ortaya koymak gerekli. SOA kurumların IT alt yapılarını daha homojen, izlenebilir ve yönetilebilir kılmak, kurumun teknik yeterliliklerini standart şeklillerde ifade etmek için önerilmiş bir mimari. Bulut Bilişim ise ihtiyaçlarınızı karşılamak için size yeni yöntemler sunan bir çözüm seti. Dolayısıyla iki kavramın birbirinin yerine geçebilmesi söz konusu değil. Hatta bana göre bu iki kavram bir arada yaşayıp birbirlerini de büyütecekler. Bulut ve SOA’nın beraberliği iki senaryoda gerçekleşebilecek.

Senaryo 1’e göre firmalar dışarıdan aldıkları Bulut çözümlerini kendi SOA’larının bir vatandaşı olarak tanımlayacaklar. Bu şekilde kurumun iç verileriyle Bulut’dan sağladıkları veriyi harmanlayan servisler ortaya çıkabilecek.

SOA Vatandaşı Olarak Bulut
SOA Vatandaşı Olarak Bulut

Senaryo 2’ye göre kendi özel bulutunu (i.e. Private Cloud) işletmek isteyecek büyük kurumlar bu bulut içinde bir SOA yapısı gerçekleştirecek ve Bulut’un iç ve dış etkileşimini bu yapı üzerinde kurgulayacak. En basit örneğiyle, daha önce kurumların sunucularına yüklenen çözümlere sahip çözüm sağlayacılar, bu çözümlerini Bulut’a taşımak için SOA’dan yardım alabilecek.

Bulut İçinde SOA
Bulut İçinde SOA

Burada aslında Bulut Bilişimini doğuran en önemli akımın SOA olduğunu da unutmamak gerekli.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s