Teknoloji Molası


Uzunca süredir SOA Türkiye güncellenmiyor. Bunun benim tembel kişiliğimden başka bir nedeni de bir zamandır SOA ve Cloud odaklı teknolojiler dışında işlerle uğraşıyor olmam. Daha spesifik olmak gerekirse, yeniden telekom ve mobil haberleşmenin içinde yer almaya başladım. Dolayısıyla günlerimi yoğun olarak mobil teknolojiler içinde, çalıştığım firmanın çözümlerinin dünya pazarlarında yer alabilmesi için çalışarak geçiriyorum.

İşin aslı mobil çözümlerle SOA’nın örtüştüğü çok fazla nokta var. Bunun en bariz örneği de ParlayX. ParlayX, Parlay Group tarafından ortaya atılmış, mobil iletişim fonksiyonlarının web servisleri şeklinde ifade edilmesini hedefleyen bir girişim. Heterojen sistem ve teknolojilerin bolca bir arada olduğu telekom dünyasında gerçeklenmesi zor ama ihtiyacın da büyük olduğu bir yapı. Bu ihtiyaca yönelik bir başka girişim de MWC 2010‘da da sıkça anlatılan OneAPI.

Sonuçta söylemek istediğim, SOA Türkiye’nin bir süre daha, belki de uzunca bir süre güncellenmeyeceği. Yine de burayı canlı tutmaya devam edeceğim, olur da bu zamana kadar yazılmış şeyler belki birilerine faydalı olabilir diye. Bu esnada bu konularda sizlerden gelebilecek sorulara, fikirlere de her zaman açığım, onu da vurgulamak isterim.

Odak alanımın değişmiş olması, paylaşma isteğimin bitmiş olması demek değil elbette. Belki yine kaplumbağa hızıyla olsa da, başka bir platformda yazmaya devam edeceğim. Detaylarını da buradan paylaşırım zamanı gelince.

Her zaman neşeli ve sağlıklı olmanız dileğiyle,
Mehmet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s