Gartner 2011 SOA Yönetişim Raporu

Dolmabahce Palace enterance

Gartner, 2011 SOA Yönetişim Magic Quadrant’ını 17 Ekim’de yayınladı. Her sene olduğu gibi bu sene de bazı yeni oyuncular Quadrant’lar içinde kendine yer bulurken, kimileri de değerlendirilmeye alınmadı.

Bu sene değerlendirmeye alınmayan ürünlerin arasında MuleSoft, Microsoft ve AmberPoint gibi güçlü isimlerin ürünleri de var. Bunlardan MuleSoft (Galaxy) ve Microsoft, SOA yönetişim araçları birer servis kütüğü (service registry) olmaktan ileri gidemediği için elendiler. Gerçekten de daha önceki SOA Yönetişimi yazımda, SOA yönetişiminin bir servisler listesi tutmaktan daha kapsamlı ve karmaşık bir iş olduğundan bahsetmiştim. Genelde de bazı SOA Yönetişim araçlarının eksikliği, SOA’yı sadece servislerden ibaret görmeleri ve gelişkin bir UDDI kütüğü olmaya çalışmaları. Daha önce listede olan Sun Microsystems ve AmberPoint’in kaderleri ise ortak; Oracle tarafından satın alınmaları. Diğer elenen firmaları ve elenme nedenleri raporda da görebilirsiniz.

Yeni eklenen firmalar arasında bir önceki yazımda da yer alan WSO2 ve ilginç bir yaklaşıma sahip Mashery bulunuyor. WSO2, MuleSoft’un hatasına düşmeyerek SOA’nın tüm birleşenlerini içerebilecek ve run-time governance’ı da gör ardı etmeyen bir yaklaşımla vizyonerler arasında bu listeye girdi. Mashery ise “SOA” söylemini kullanmadan bu listeye, yine vizyoner olarak giren bir firma. Mashery kendini Enterprise API Management firması olarak konumlandırmış, bu alanın Apigee ile beraber güçlü firmalarından. Aslında Enterprise API Management kavramına “Run-time SOA Governance” olarak yaklaşmak da mümkün.

Raporda, geçen sene olduğu gibi Software AG yeniden lider konumda. Gartner’ın bu raporunun bir özetine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu raporda adı geçen firmaların SOA yönetişimi alanındaki güçlü ve zayıf noktalarını da görebilirsiniz.

Gartner 2011 SOA Yönetişim Raporu

1 Comment

  1. SOA Software’i de “Enterprise API Management” açısından Mashery yanına koyabiliriz ki, zaten raporda da vizyon anlamında önde gidiyorlar, önümüzdeki seneler için bu firmaları mercek altında tutmakta fayda var…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s